Cele podróży
Karlovac
Miasto Karlovac znajduje się w sercu Chorwacji, gdzie regiony górskie spotykają się z równinami i u zbiegu czterech rzek: Korany, Kupy, Mrežnicy i Dobrej. Znajduje się 55 km na południowy zachód od Zagrzebia, 112 metrów nad poziomem morza. Obszar dzisiejszego miasta Karlovac obejmuje 402 km2, a z około 55 000 mieszkańców jest średniej wielkości miastem chorwackim. Klimat w Karlovac jest umiarkowany kontynentalny z gorącymi latami i mroźnymi zimami ze śniegiem.
Jeziora Plitwickie
Park Narodowy Jezior Plitwickich jest niezwykłym geologicznym i hydrogeologicznym zjawiskiem krasowym. Kompleks Jezior Plitwickich został ogłoszony parkiem narodowym 8 kwietnia 1949 r. Jest to największy, najstarszy i najczęściej odwiedzany chorwacki park narodowy. Przedstawia zalesiony region górski z 16 mniejszymi i większymi jeziorami o krystalicznie czystym niebiesko-zielonym kolorze.
Jeziora czerpią wodę z licznych rzek i strumieni, a połączone są kaskadami i wodospadami. Powstały kaskadowe bariery z trawertynu na przestrzeni ostatnich dziesięciu tysięcy lat to jedna z głównych cech charakterystycznych Parku. Wyraźne położenie geograficzne i przypisywany specyficzny klimat przyczyniły się do powstania wielu zjawisk przyrodniczych i bogatej różnorodności biologicznej. Osady trawertynu powstawały od czasów plejstocenu do dnia dzisiejszego w krasowych zapadliskach i zagłębieniach między otaczającymi je górami. Jeziora Górne na południu składają się głównie z dolomitów, podczas gdy jeziora Dolne na północy są wapienne.
Rastoke
Rastoke to wieś, w której rzeka Slunjčica wpada do rzeki Korana. Natura bawiła się turkusowymi wodami rzeki Slunjčicy i podzieliła je na niezliczone tryskające wodospady, z których najpiękniejsze to Buk, Hrvoje i Vilina kosa. Dzięki swojej pozycji Rastoke jest właściwie pierwszym wprowadzeniem do Jezior Plitwickich. W przeciwieństwie do tych jezior, Rastoke wyróżnia się przeplatającą się ludzką osadą z przypominającymi łyżki młynami wodnymi w tej obfitości zielonej roślinności na zatoczkach i klifach powstałych trzysta lat temu.
To, co natura stworzyła przez tysiące lat i co człowiek zbudował później, dostosowując się do warunków natury, z otaczającymi ją skałami wapiennymi, pozostałościami po dawnych osadach i małym miasteczku Slunj, harmonijnie komponuje się w niepowtarzalną całość. Ze względu na harmonię historycznego, etnograficznego i architektonicznego dziedzictwa kulturowego Rastoke zostało wpisane w 1969 r. do Rejestru nieruchomych zabytków kultury Regionalnego Instytutu Ochrony Zabytków Kultury w Zagrzebiu.
Ozalj
Obszar Ozalj znajduje się w północno-zachodniej części gminy Karlovac. O powierzchni 179,4 km2 i blisko 10 000 mieszkańców, położony wzdłuż środkowego biegu rzeki Kupy i jej prawego dopływu Dobrej, wyróżnia się ciekawą różnorodnością geograficzną. Południowe zbocza gór Žumberak, pagórki regionu winiarskiego Vivodina-Vrhovac, szerokie i żyzne równiny Pokupsko, góra Vodenica (537 m) i jezioro Šljunčara przyciągają do tego miejsca pięknymi krajobrazami.
Na wapiennym klifie nad cichą, lustrzaną rzeką Kupą stoi stare miasto Zrinski-Frankopan, symbol Ozalj i serce jego historycznego rozwoju. W jego murach, a także wokół tego obszaru, znaleziono wiele starożytnych, starych rzymskich i średniowiecznych artefaktów historycznych. Zgodnie ze swoją wartością, stare miasto Ozalj jest oceniane jako główna kategoria zabytków.
Ogulin - Jezioro Sabljaci
Jezioro zaporowe Sabljaci, 3 km od Ogulina, ze względu na swoje piękno i wielkość (170hk, 11. miejsce w Chorwacji) nazywane jest również morzem Ogulin. Powstał wraz z przebudową Zagórskiej Mreznicy w 1959 roku na potrzeby elektrowni HE Gojak.
Za tamą można zobaczyć błękitną oazę pośrodku górskiego krajobrazu. Jezioro jest popularnym miejscem dla wioślarzy, surferów, pływaków, nurków i wędkarzy. Latem jest również wykorzystywany do „Igrzysk nad jeziorem”, z regatami wioślarskimi i innymi zajęciami sportowymi. Istnieje również możliwość spacerów i wycieczek rowerowych wokół jeziora. Ośrodek turystyczno-rekreacyjny i restauracja „Sabljaci” otoczone parkiem znajdują się nad brzegiem jeziora.
Park Kanionowy - Vrela Mreznica
Tuż powyżej mostu obok małej wioski Zlatari, niedaleko Donji Primisalj, przy drodze prowadzącej ze Slunj do Tounjskiego Trzic i Kukaci, znajduje się „Kanion – park Vrela Mreznica“. Rozciąga się na i wokół wysp rzeki Mreznica, otoczona wodospadami rzeki. Mreznica płynie w wąskiej dolinie stromych, wysokich i skalistych klifów.
Park Canyon jest odpowiedni na wycieczki wodne (rafting, canyoning, kajakarstwo, wspinaczka...) i programy integracyjne (paintball, gry wiejskie...). W pobliskiej restauracji i domkach można skosztować wyśmienitej kuchni.
Jaskinie Barac (Baraćeve špilje)
W pobliżu wsi Nova Krslja, niedaleko Rakovicy, znajdują się trzy jaskinie Barac: Górna (duża), Dolna (mała) i Nowa jaskinia. Jaskinie były ważnym siedliskiem dla ludzi w epoce przedhistorycznej i średniowiecza. Są one bogate w biżuterię z sopli i kalcytu oraz zwierzęta jaskiniowe.
Eksplorowane są od 1874 roku, a 18 lat później zostały udostępnione zwiedzającym jako jedna z pierwszych jaskiń przygotowanych dla turystów w Chorwacji. Obszar wokół jaskiń Barac został ogłoszony chronionym krajobrazem.
Wiwodina
Obszar Vivodina, z 26 pobliskimi wioskami, znany jest od czasów historycznych z uprawy winorośli. W rejonie Ozalj–Vivodina 80 akrów to winnice, w których znajduje się wiele rodzajów wina, takich jak: Riesling, Sauvignon, Riesling reński, Chardonnay, Yellow Muscat, Grey Pinot, Black Pinot, Frankonia, Zweigelt i młode wino portugalskie. Wiele nagród i wyróżnień świadczy o doskonałości wina Vivodina.
Winiarze, winiarze i sadownicy stowarzyszenia Ozalj od 1996 roku przygotowują w czerwcu w Vivodinie międzynarodową wystawę wina. Przez piękną okolicę z Vivodiny do Vrhovac prowadzi 30-kilometrowa droga winna . Wzdłuż drogi goście mogą delektować się domowymi posiłkami i degustować najwyższej jakości wino.